Diagnoza procesów przetwarzania sensorycznego
Aby dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach terapii integracji sensorycznej niezbędna jest kompleksowa diagnoza procesów przetwarzania sensorycznego. Diagnoza powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę SI.
Na diagnozę składają się:
Wywiad z rodzicami: dotyczy przebiegu ciąży, porodu oraz rozwoju dziecka w okresie niemowlęcym, przebytych chorób oraz informacji i opinii innych specjalistów.
Kwestionariusz sensomotoryczny: rodzice wypełniają szczegółowo kwestionariusz dotyczący funkcjonowania dziecka w życiu codziennym. Warto podkreślić, że to rodzic najlepiej zna swoje dziecko i jest najlepszym obserwatorem jego zachowań.
Obserwacja kliniczna: dziecko jest obserwowane w swojej spontanicznej aktywności oraz w sytuacjach zadaniowych, gdzie ma do wykonania określone zadania lub ćwiczenia, które diagnozują i sprawdzają jakość napięcia mięśniowego, mechanizmy równoważne, pracę oczu, koordynację ruchową i symptomy przetrwałych odruchów tonicznych.
Testy Południowo – Kalifornijskie: mają na celu określenie profilu dojrzałości zmysłów i ich integracji.
Większość testów przeznaczona jest dla dzieci powyżej 4 r.ż. Dzieci młodsze i te, którym nie można przeprowadzić testów (np.: z niepełnosprawnością intelektualną, ze spektrum autyzmu lub niewspółpracujące) badane są wybranymi próbami z Obserwacji klinicznej i dodatkowymi testami sprawnościowymi.
Podsumowanie diagnozy: to omówienie wyników poszczególnych testów i badań oraz zaleceń przygotowanych przez wykwalifikowanego terapeutę.